AlenaHanka OHanka SHanka ZJarmilaIntuiceLuckaMilasko Natty RomiRůženka
Jak se máme chovat k přátelům? . Tak, jak bychom chtěli, aby se oni chovali k nám.

Hrad Kost a okolí

1. října 2012 v 22:49 | Holub |  Památky

Kost

Kost je jedním z mála zbývajících středověkých hradů v České Republice
a je považován za druhý nejvýznamnější. Oblíbená legenda praví, že hrad dostal jméno Kost, protože nebyl dobyt více než jednou, jelikož byl stejně tvrdý jako kost. Původ hradu se datuje do 13. století a stavba byla pravděpodobně započata Benešem z Wartenberka,
který nechal postavit dlouhý sál a věž jako obrannou pevnost.
V roce 1456 se Jan Zajíc z Hazmberku stal majitelem hradů Kosti, Trosek a Skalního Hradu a zúčastnil se povstání proti Králi Jiřímu z Poděbrad. Roku 1490 jeho syn prodal Kost a Trosky Nejvyššímu kancléři Království českého Schellenberkovi. Kost byla zaplavena dluhy a roku 1542 hrad koupil Jan Biberstein. Jan Biberstein nechal přistavět renesanční křídlo s velkou kuchyní podél cesty, která vedla k hradu. Jan Biberstein byl bezdětný zdědila Kost jeho neteř se svým manželem Kryštofem Popelem z Lobkovic, který s ní často pobýval právě na hradě Kost. Kryštof Popel z Lobkovic nechal přistavět pivovar Lobkovický palác a další hospodářské budovy, jež byly opevněny a připojeny k hradu.

Albrecht z Valdštejna koupil Kost a plánoval její přestavbu na venkovské sídlo, ale jeho plány byly roku 1634 jeho smrtí ukončeny. Hrad se stal majetkem rodu Černínů, ale v tomto období byl hrad zchátralý a pokoje byly používány jako sýpky. Poté byl hrad prodán Kazimíru Netolickému z Eisenberku, který změnil Kost a její okolní pozemky v Fidecommisso. Kazimír Netolický z Eisenberku byl muž skromného původu, šikovný, vypracoval se z barona na hraběte a stal se důležitou postavou na českém královském dvoře. Ve své podstatě byl, ale nešťastným člověkem.
Jeho syn neměl žádné děti a Fidecommossino bylo předurčeno k předávání z jednoho rodu na druhý, po ženské linii z důvodu nedostatku mužských dědiců. Každá z dědiček si pak přidala ještě ke svému vlastnímu jménu příjmení Netolický. V roce 1879 zdědil Ital Flamino dal Borgo hrad Kost po své matce Wratislaw - Netolické a přidal si příjmení Netolický s hraběcím titulem ke svému vlastnímu jménu. Flamino dal Borgo se naučil česky a vydal se na cestu do nové cizí země, aby si prohlédl svůj nový majetek.
Anna Maria dal Borgo Netolický, vnučka Flamina dal Borgo a výhradní vlastník hradu Kost cestovala mezi Itálií a Československem až do doby, kdy byl hrad v roce 1948 zabrán komunistickým státem. V tomto období nebyl hrad obýván. V období vlády komunistického režimu byl hrad přeměněn v muzeum gotického a renesančního umění. Během té doby žila Anna Maria dal Borgo Netolický v Itálii a provdala se za Norberta Kinského , dalšího člena známého českého aristokratického rodu žijícího v exilu. Společně vychovali dva syny Giovanniho a Pia.
Po Sametové revoluci v roce 1992 byl hrad Kost a přilehlé pozemky navrácen Giovannimu Kinskému dal Borgo, jehož zájem o střelné zbraně a pistole pobídl k vytvoření výstavy
v prostorách muzea v prvním patře.

Před hradní branou

Před branou na nádvoří se stojí za to zastavit. Kromě toho, že se nad ní skví erb rodu Kinských, je odsud pěkný výhled. Uvidíte střechu někdejšího pivovarua třpytící se hladiny dvou rybníků: Černého a Bílého. Ten první dostal jméno podle tmavé rašeliny na jeho dně, druhý se zbarví do světla vždycky po prudkém dešti od splavené hlíny. Znakem Kinských jsou tři stříbrné kančí tesáky v červeném poli. Vypráví se, že jakýsi prapředek rodu zachránil krále před rozzuřeným kancem, tak mu panovník na památku nechal kančí zuby zasadit do erbu. Že jsou zrovna tři prý nemá nic společného s tím, že Kinští mají odpradávna heslo: "Bůh, čest a vlast."

Středověká mučírna

Sklepení na Kosti, ve kterém je dnes umístěna mučírna, dříve sloužilo jako skladiště kvalitního vína. To je jediná potěšující informace, kterou se při jeho prohlídce dozvíte. Místní mučírna je vybavena archeologickými nálezy z hradu Veliš u Jičína, dobovými grafikami, zachycujícími proces inkvizice, a jedinou fungující gilotinou v Česku.

Bílá věž

Na celé místnosti je nejzajímavější průchod, který vypadá jako chodba. Ve skutečnosti procházíte jen otvorem ve skoro tři metry široké zdi. Na přelomu 16. a 17. století byla místnost v přízemí věže používána jako skladiště, nějaký čas zde byla sýpka. V současnosti je stejně jako někdejší hospoda opatřena vitrínami s historickými zbraněmi a oblečením. Zajímavý je dětský obleček z 18. století. Pro Karla Schwarzenberka staršího - tehdy ještě malého chlapce - byl přešitý z oděvu pro dospělé. Šlechtic jej měl na sobě na maškarním bále.

Česká "Kapadocie"

Turecko je svými skalami, připomínající komíny či pánská přirození (jak kdo chce), známé po celém světě. Těžko bychom hledali člověka, který neví, že jsou tyto útvary po staletí provrtané lidskými obydlími. Avšak znalosti málokoho sahají tak daleko, aby tušil, že podobné prostory mají i v Českém ráji. Opuštěný skalní byt Barušky naleznete doslova pár kroků od hradu Kost.

Psí hřbitov

Podobně tajemnou historií jako Barušky dýchá i psí hřbitov. Stejně jako skalní obydlí je od Kosti co by kamenem dohodil a chátrá. Hřbitov sloužil jako pohřebiště pro domácí mazlíčky kosteckých pánů, kteří se s nimi důstojně loučili. Není to tak dávno, co byla země poseta měděnými cedulkami se jmény psů a letopočtem úmrtí. Dnes je bohužel většina odcizená a prostory zarůstají bujnými křovisky. Na magické atmosféře to však psímu hřbitovu jen přidává!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama